Slacktivist Slap Down

I really hate to slap down Fred Clark, the author of slacktivist, because I enjoy his writing, especially his thoughts on Christianity, so much. But he seems highly susceptible to that strange malady that makes people immediately shut down their critical thinking and research skills and retreat into a sort of cowering horror when the come into contact, however indirectly, with libertarianism. Here he is making two errors in one statement about Rand Paul.

Rand Paul…is a disciple of his libertarian namesake, Ayn Rand

No. And no. Rand Paul is not named after Ayn Rand. And while he has expressed admiration for her, he can hardly be a disciple if he is not even a libertarian.

Come on, Fred. You’re too smart to fall into such an anti-intellectual trap.

Advertisements

About J@m3z Aitch

J@m3z Aitch is a two-bit college professor who'd rather be canoeing.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Slacktivist Slap Down

  1. lukas says:

    Well, St. Ayn refused the libertarian label too, so that’s actually one thing the two have in common…

  2. Gfcncel sağlık bilgilerinin paylaşıldığı bir sağlık potarlıdır. Bebeğinizin sağlığı sizin ie7in her zaman f6nemli olmuştur. Bu konuda uzmanlarımız tarafından hazırlanmış yazılara gf6z atabilirsiniz. Peki ya diş sağlığı, bu konu gere7ekten ilerleyen df6nemlerde e7oğumuzun canını yakan bir hastalık durumuna gelebilir. Bunu şimdiden f6nlemek sizin elinizde. Sitemiz de diş hekimlerimizi tavsiyelerini dikkate alarak sizde sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.Beslenme konusunda herkesin bir takım sıkıntıları olmuştur mutlaka, kimimiz kilo alamamaktan yakınırız, kimimiz ise aldığımız kiloları nasıl geri verebiliriz onun derdine dfcşfcyoruz. Kilonuzu dengede tutmanın en basit yolu, dengeli ve vicudumuza yararlı besinleri tfcketmekten gee7iyor. Sitemiz de bu konuda size yardımcı olacak yazarlarımız da bulunmaktadır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s